Z designem spotykamy się na co dzień, ściśle wiąże się z danym miejscem i atmosferą tworzoną przez ludzi. Pewnego razu w pociągu zderzyły się dwa pomysły, z których powstały niezwykłe targi Wzory skupiające się na designie, rzemiośle i wystroju wnętrz.

 

Z twórczyniami Wzorów (Jagoda Valkov i Ola Monola) rozmawiał Kuba Wiśnik

 

Jagoda Valkov

 

 

Ola Monola

 

Co Was natchnęło do tego, by stworzyć tak niezwykłe targi jak Wzory?

Ola i Jagoda: Wracałyśmy pociągiem z Krakowa, gdzie ustalałyśmy założenia recyklingowego projektu Dom Odzyskany. Była to instalacja edukacyjno-artystyczna, czyli dom z palet zbudowany i wyposażony w całości z materiałów z recyklingu.

 

Brzmi nieźle!

 

Ola i Jagoda: Tak! Podczas podróży Jagoda zauważyła, że wśród wielu imprez targowych z modą i jedzeniem nie ma targów dla designerów i rzemieślników tworzących dobre wyposażenie wnętrz. Ostatecznie postanowiłyśmy same zorganizować takie targi. Pomysł zrodził się cztery lata temu w marcu. Bardzo chciałyśmy, aby targi zorganizować jak najszybciej, dlatego już kilka miesięcy później, w czerwcu, odbyły się pierwsze oficjalne Wzory.

 

 

Jakie kierunki lubicie wyznaczać na Wzorach?

Ola i Jagoda: Najważniejszym kierunkiem jest świeżość. Wyszukujemy nowe marki, dlatego zawsze staramy, się aby było na targach sporo debiutantów. Najważniejsze jest dla nas wspieranie lokalnego rynku i promowanie dobrych projektantów.

 

 

Jakie są Wasze ulubione miejsca na organizowanie targów?

Ola i Jagoda: Zdecydowanie Dom Towarowy Braci Jabłkowskich, który mieści się w samym centrum Warszawy. To piękne miejsce na nasze wydarzenia.

 

 

ZAPISZ SIĘ DO NASZEJ LISTY MAILINGOWEJ, ABY NIE OMINĄŁ CIĘ ŻADEN NOWY ARTYKUŁ!

 

 

Mam Lampę

 

Jakie jest wasze pierwsze skojarzenie ze słowem „design”?
Ola: Zdecydowanie: użyteczność!
Jagoda: Dobry projekt!

 

Kogo można przeważnie spotkać na Wzorach?

Nasi wystawcy to niewielkie rzemieślnicze marki i drobne manufaktury. Lubimy twórców bliskich naturze i ekologii. Nasi goście to młodzi świadomi ludzie, którzy szukają alternatywnych zakupów.

 

Mamsam

 

Wzory to targi, na których wybrani projektanci i rzemieślnicy prezentują swoje prace. Można na nich kupić polski design i wszystko co potrzebne, aby pięknie i wygodnie urządzić mieszkanie. Targi odbywają się kilka razy w roku. Odwiedzają je setki ludzi chcących poznać twórców wysokiej jakości polskiego designu i ich produkty.

 

 

W ∆ R S ∆ W B I R D S

JESTEŚMY TAKŻE NA INSTAGRAMIE. OBSERWUJ NAS!

 

Fotografia: Magdalena Głowacka,  Fotomagoria

Opracował i przeprowadził wywiad: Kuba Wiśnik

Share Button